Każda firma zajmująca się jakimikolwiek płynnymi chemikaliami musi wybrać odpowiednie opakowanie dla swoich produktów. Nie jest to wbrew pozorom łatwa rzecz, bowiem trzeba przy tym uwzględnić szereg różnych czynników. Do tych najbardziej podstawowych z nich należy chociażby rozmiar i kształt pojemnika, ale jest to dopiero początek. Bardzo wiele zależy tu od konkretnego rodzaju chemikaliów, jakie mają być przechowywane w danym opakowaniu.Opakowanie musi być wykonane z takich materiałów, które nie będą wchodziły w żadne reakcje z przechowywanymi w nich produktami. Oprócz tego niektóre chemikalia nie mogą być na przykład wystawione na działanie światła. Również takie kwestie należy uwzględnić przy wyborze opakowania.
Rozmiar opakowania
Wybór właściwego rozmiaru to kluczowa kwestia jeśli chodzi o opakowania dla chemikaliów. Warto brać pod uwagę nie tylko same potrzeby związane z danym produktem, ale również to, w jaki sposób takie chemikalia będą potem transportowane. Zupełnie inne opakowania potrzebne są na przykład do transportu samochodowego na stosunkowo niewielkich odległościach, a inne dla produktów, które mają być przewożone w kontenerach przez cały świat.Według międzynarodowych standardów, pojemność pojemników na chemikalia może być mierzona w galonach. O tym, jaki rodzaj opakowań jest odpowiedni decyduje środek transportu, w którym będą one przewożone.
Materiały do produkcji opakowań
Najczęściej stosowanym materiałem do wykonywania opakowań na chemikalia jest dziś plastik. Posiada wiele cech które sprawiają, że świetnie sprawdza się on w tej roli. Przede wszystkim jest wytrzymały i odporny na działanie wielu szkodliwych chemikaliów. Odznacza się większą odpornością niż chociażby szkło, a przy tym z łatwością można go formować w różne kształty. Nie bez znaczenia jest również jego stosunkowo niska cena, która sprawia, że zakup dużej ilości opakowań plastikowych nie jest wielkim wydatkiem.Plastik nie jest jednak pozbawiony wad. Przede wszystkim nie powinno się go stosować w parze z substancjami łatwopalnymi. Bardzo wiele mówi się również o jego negatywnym wpływie na środowisko naturalne.Opakowania na chemikalia są wykonywane również ze szkła. Jego zaletą jest to, że może być stosowane z większością substancji. Dzięki możliwości barwienia go na ciemniejsze kolory nadaje się również do chemikaliów szczególnie narażonych na działanie światła. Główną wadą szkła jest jego kruchość - z takimi opakowaniami trzeba obchodzić się ostrożnie, aby ich nie stłuc.W przypadku chemikaliów produkowanych na bazie ropy naftowej często stosowane są metalowe opakowania. Powszechnie wykorzystywane są duże, metalowe beczki. Często są one dodatkowo zabezpieczane specjalnymi lakierami, bowiem niektóre chemikalia mogą wchodzić w reakcje z metalem.
Pakowanie substancji chemicznych - zagrożenia
Z substancjami zawsze należy obchodzić się bardzo ostrożnie. Samo ich pakowanie może nieść ze sobą szereg zagrożeń. Aby maksymalnie ograniczyć kontakt pracowników z takimi produktami, w zakładach stosuje się zwykle automatyczne systemy do pakowania. Długotrwały kontakt z niektórymi produktami - nawet takimi, z których korzystamy na co dzień w naszych domach - może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.Dobre opakowanie ma służyć również ochronie środowiska. Wiele chemikaliów bez odpowiedniego zabezpieczenia mogłoby zniszczyć całe ekosystemy.Konieczne jest również odpowiednie dopasowanie materiału opakowania do produktu, który jest w nim przechowywany. Niektóre substancje chemiczne wchodzą w silne reakcje z poszczególnymi materiałami.