Skład chemiczny produktu - na co należy zwracać uwagę?

Zarówno żywność jak i wiele produktów codziennego użytku zawiera zwykle mnóstwo składników chemicznych. W wielu przypadkach ich nazwy niewiele nam mówią, przez co nie jesteśmy w stanie z miejsca rozpoznać, czy ich stosowanie jest dla nas bezpieczne, czy nie. Niektórzy producenci stosują na etykietach chemiczne nazwy tych podstawowych składników takich jak sól czy cukier, co stwarza dodatkowe problemy w dokładnym zapoznaniu się ze składem produktu.Dla producentów stosowanie takich nazw jest często kwestią obowiązujących norm oraz standaryzacji swoich produktów. Klient musi jednak poszukać nieco informacji na temat poszczególnych składników aby wiedzieć, co tak w ogóle znajduje się w danym produkcie. Na szczęście wiedza taka jest obecnie powszechnie dostępna. Przedstawiamy kilka podstawowych składników spotykanych zwykle w popularnych produktach.

Pasty do zębów

Soda oczyszczona na opakowaniach past do zębów jest często opisana jako wodorowęglan sodu. Z kolei chlorek sodu jest odpowiedzialny za zapobieganie powstawania ubytków w uzębieniu.W pastach do zębów stosuje się wiele różnych składników chemicznych, w zależności od ich konkretnych rodzajów oraz zastosowania. Każdy taki składnik może posiadać nieco odmienne funkcje w paście.W takich produktach spotkać można również sorbitol. Jest to rodzaj cukru wyprodukowanego na bazie roślin takich jak kukurydza i niektóre odmiany wodorostów. W większości przypadków nadaje paście przyjemny smak.

Kosmetyki do pielęgnacji skóry

W wielu kosmetykach stosowane są tak zwane parabeny. Są to związki takie jak propyloparaben, izopropyloparaben czy etyloparaben. Dzięki nim w produktach tych nie rozwijają się bakterie i zarazki, co czyni je bezpiecznymi dla użytkowników.Powszechnie spotykanym składnikiem są również różnego rodzaju konserwanty. Ich podstawowym zadaniem jest przedłużenie czasu przydatności do użycia produktu. Dzięki nim z kosmetyków można korzystać znacznie dłużej.W przypadku kosmetyków których zadaniem jest nawilżanie skóry, często natknąć się można na glikol propylenowy. Składnik ten pomaga skórze skutecznie wchłaniać wodę.

mydła

Mydła

Za pienienie się mydła odpowiada zwykle stosowany tam laurylosiarczan amonu oraz laurylosiarczan sodu. Składnik ten jest często spotykany we wszelkiego rodzaju produktach do kąpieli, takich jak żele pod prysznic. Piana pomaga w skuteczniejszym myciu i usuwaniu ze skóry zabrudzeń.W przypadku produktów antybakteryjnych szczególnie istotnym składnikiem jest triclocarban. Substancja ta może być spotykana we wszystkich mydłach czy żelach antyseptycznych. Jak czytać etykiety produktów?Nie sposób opisać w skrócie wszystkich składników, z jakimi można spotkać się w produktach z których korzystamy codziennie. Z tego powodu czytając etykiety takich produktów często trzeba sięgać do dodatkowych źródeł, aby dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych substancji oraz ich działania. Warto jednak upewnić się, że czerpiemy wiedzę z rzetelnych źródeł. Najlepsze są organizacje zajmujące się badaniem i atestowaniem produktów wypuszczanych na rynek.Bardzo ważne jest to, aby na etykiecie produktu znajdowały się dane kontaktowe do producenta. Firma odpowiedzialna za dany produkt powinna udzielać wszystkich informacji na temat każdego składnika, z jakiego korzysta.Jeśli chodzi o zagraniczne organizacje, dużym zaufaniem cieszy się Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków. Na stronie agencji znaleźć można wiele informacji dotyczących poszczególnych składników chemicznych, z jakimi często można spotkać się na rynku.