Reflektor badawczy: Kellie Brown, Uniwersytet Stanowy Idaho
4 maja 2022 Blog
Jest to seria wywiadów, w których przedstawiamy życie naukowców i ich badania. W tym tygodniu przedstawiamy Kellie Brown, doktorantkę psychologii eksperymentalnej na Uniwersytecie Stanowym Idaho. Obecnie pracuje w Lab of Aging Science and Health (LASH) pod kierunkiem dr Anny C. McCarrey, badając czynniki sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu starszych dorosłych.
Badania nad psychologią, aktywnością fizyczną i poznaniem w starzejącej się populacji
Chociaż pani Brown zajmuje się badaniami nad starzeniem się, skupia się na psychologii swoich podopiecznych, z których wielu ma 60, 70 i 80 lat. Jak twierdzi Brown, głównym celem jej laboratorium jest "promowanie zdrowia poznawczego, fizycznego i dobrego samopoczucia u starszych osób dorosłych". Laboratorium ma dopiero kilka lat, ale jego celem jest badanie tych czynników w perspektywie wieloletniej". Aby to osiągnąć, bada, jak takie czynniki, jak postawa wobec starzenia się, depresja i lęk, poczucie wstydu lub winy, podejmowanie decyzji, samoocena zdrowia, przebaczenie i przekonania na temat zdrowia korelują z fizycznymi i poznawczymi aspektami starzenia się.
Jak to wszystko zmierzyć? Podczas gdy podejmowanie decyzji jest oceniane za pomocą zadania podejmowania ryzyka, pani Brown wyjaśniła, że wszystkie pomiary aktywności fizycznej są wykonywane za pomocą aktygrafu do pomiaru ogólnego ruchu lub za pomocą monitora tętna w celu określenia zmienności tętna, szczególnie podczas oceny ryzyka. "Z wyjątkiem aktywności fizycznej i podejmowania decyzji, wszystko jest mierzone za pomocą kwestionariusza. Pomiar aktywności fizycznej jest bardzo ekscytujący! Nasi uczestnicy przez tydzień noszą aktygraf, który zbiera obiektywne dane dotyczące aktywności fizycznej. Można o nim myśleć jak o udoskonalonym krokomierzu lub FitBicie. Jest on noszony wokół talii, aby rejestrować ruch. Nie są to jednak faktyczne kroki; mierzymy intensywność ruchu. Aktygraf może również rejestrować ruch podczas snu, a jeśli jest noszony prawidłowo, może określić, ile czasu badani spędzają na świeżym powietrzu, a ile w pomieszczeniach. Posiada on również receptory świetlne, dlatego prosimy uczestników o założenie go na ubranie. Staramy się zbierać dane tylko w cieplejszych porach roku, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo, że uczestnicy będą nosić urządzenie pod kurtkami."
W badaniach pani Brown dużą rolę odgrywają zdolności poznawcze, szczególnie ze względu na związek między demencją a podeszłym wiekiem. "Przeprowadzamy również zestaw testów poznawczych, które obejmują różne testy wykonywane osobiście. Niektóre z nich są przeprowadzane w formie wywiadu, a inne to zadania czasowe wykonywane za pomocą papieru i ołówka. Badaliśmy tak wiele, jak to tylko możliwe, od pamięci krótko-, średnio- i długotrwałej, poprzez pamięć rozpoznawczą, stan psychiczny, aż po funkcje wykonawcze".
"Zawsze chciałem zrozumieć ludzi i różnice indywidualne, które sprawiają, że ludzie zachowują się w określony sposób".
Pierwsza fala wyników
Pani Brown opublikowała niedawno dane dotyczące pierwszej fali nagrań 136 zdrowych poznawczo starszych osób, z nadzieją na ponowną ocenę tych samych uczestników co dwa lub trzy lata. Jej badania pokrywają się z "teorią ucieleśnienia stereotypu", która sugeruje, że postrzeganie siebie jako osoby starzejącej się (SPA) działa jak samospełniająca się przepowiednia, w której osoby postrzegające starzenie się w sposób pozytywny zachowują się w sposób, który korzystnie wpływa na ich doświadczenia związane ze starzeniem się w późniejszym życiu. "SPA to po prostu sposób, w jaki starsi ludzie postrzegają swój proces starzenia się. Postawy te kształtują się z czasem, prawdopodobnie na podstawie stereotypów dotyczących wieku, które funkcjonowały w młodości. Przez wiele lat postawy te mogą być skierowane do wewnątrz i odnosić się do samego siebie. Wcześniejsze badania wskazują, że SPA ma związek ze zdrowiem fizycznym, długowiecznością i sprawnością pamięci".
Jej badanie ma na celu rozwinięcie wcześniejszych prac, wykorzystując bardziej wszechstronną miarę SPA do dokładnego przewidywania psychologicznych, kognitywnych i fizycznych wyników zdrowotnych. "Wiele badań wykorzystuje miary jednostkowe, a więc jeden wynik ma nam powiedzieć, czy dana osoba postrzega cały proces starzenia się jako pozytywny czy negatywny. My zastosowaliśmy miarę SPA, która obejmuje pięć wymiarów tego procesu - trzy negatywne i dwa pozytywne. Ponieważ starzenie się jest wieloaspektowe, potrzebowaliśmy miary, która odzwierciedlałaby jego złożoność".
Jej ostatnie wyniki sugerują, że to pozytywne wymiary przewidują sprawność poznawczą, a nie negatywne. "Wcześniejsze badanie, w którym wykorzystano dane podłużne z wykorzystaniem tego samego wskaźnika SPA w Irlandii, wykazało, że to domeny negatywne były bardziej predykcyjne dla zdolności poznawczych. Jednak my odkryliśmy, że to pozytywne domeny były najbardziej predykcyjne dla poznania po kontroli zmiennych. Wcześniejsze badania nad teorią ucieleśnienia stereotypu wspierają ten pomysł, w którym SPA działa jak samospełniająca się przepowiednia w starszych kohortach. Na przykład, ktoś, kto nie spodziewa się, że z wiekiem będzie miał ograniczenia funkcjonalne, może nadal ćwiczyć i nie zaprzestać wykonywania jakiejś czynności tylko dlatego, że się starzeje, co w efekcie daje lepsze wyniki ogólne."
Pani Brown ma nadzieję kontynuować swoje badania w dziedzinie psychologii eksperymentalnej i starzenia się, badając podłużne kohorty starzejących się osób i określając predyktory zdrowia. "Chciałam studiować psychologię od ósmej klasy. Zawsze chciałam zrozumieć ludzi i różnice indywidualne, które sprawiają, że ludzie zachowują się w określony sposób. Ta konkretna dziedzina zainteresowała mnie, ponieważ chciałem lepiej zrozumieć, dlaczego niektórzy ludzie starzeją się bardzo dobrze, a inni nie, nawet członkowie tej samej rodziny".
LabTAG firmy GA International jest wiodącym producentem wysokowydajnych specjalistycznych etykietoraz dostawcą rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach badawczych i medycznych, a także w instytucjach opieki zdrowotnej.