Ocena niebezpieczeństwa pracy z substancjami chemicznymi

Praca z chemikaliami w zakładach przemysłowych zawsze niesie ze sobą pewien stopień zagrożenia. Każdy kto zarządza takim miejscem musi posiadać odpowiednie narzędzia do oceny poziomu niebezpieczeństwa oraz - gdy tylko jest to możliwe - znajdowania bezpieczniejszych zamienników.

Istnieje wiele sposobów na wyszukiwanie zamienników dla konkretnych substancji chemicznych. Dobrze jest z nich korzystać aby mieć pewność, że wybierane zamienniki faktycznie będą bezpieczniejsze niż używane dotychczas produkty. Dostępne są specjalne bazy danych opracowywane przez organizacje zajmujące się chemikaliami i promujące bezpieczną pracę z nimi. W takich bazach znaleźć wszystkie informacje dotyczące stosowanych w przemyśle środków chemicznych. W największych bazach tego typu znaleźć można kilkadziesiąt tysięcy opisanych substancji chemicznych. Są one analizowane pod kątem ich potencjalnej szkodliwości oraz warunków, w jakich mogą lub nie mogą być wykorzystywane. Zawarta w nich wiedza jest zwykle bezpłatna, zaś korzystanie z niej jest bardzo proste. Owe bazy danych są również bardzo cenne dla osób poszukujących zamienników dla konkretnych substancji chemicznych. Wbrew pozorom, wybranie takiego produktu nie jest proste. Bardzo często nawet minimalna różnica w składzie sprawia, że korzystanie z innych chemikaliów w konkretnych warunkach nie będzie bezpieczne. Szczegółowa wiedza na temat substancji chemicznych jest również niezwykle istotna w procesie tworzenia nowych produktów i dobierania ich składu. Nawet jeśli określone chemikalia posiadają pożądane przez nas właściwości i działanie, często okazuje się, że nie mogą one być stosowane razem w jednym produkcie, bowiem może to wywołać niechciane reakcje.

ChemHAT

ChemHAT (Chemical Hazard and Alternatives Toolbox) to jedna z najpopularniejszych, internetowych baz danych poświęconych środkom chemicznym. Jej głównymi odbiorcami w założeniu mają być osoby pracujące z takimi substancjami na co dzień. Oprócz dokładnego opisu każdej substancji oraz potencjalnych zagrożeń związanych z jej stosowaniem, znajduje się tu również obszerna lista możliwych zamienników konkretnych chemikaliów.

laborantka wypełniająca dokumentację techniczną

Baza danych Agencji Ochrony Środowiska

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska stworzyła obszerną bazę danych chemikaliów oraz ich bezpieczniejszych zamienników. Chemikalia są tutaj uporządkowane według swojego składu oraz potencjalnych zagrożeń, jakie może powodować kontakt z nimi. Ponadto lista obejmuje również zagrożenia dla środowiska naturalnego ze strony każdej substancji.W bazie danych wyszczególnione są te substancje, które są najbezpieczniejsze zarówno dla ludzi, jak i środowiska. Dzięki temu z łatwością można znaleźć tu najlepsze propozycje na konkretne potrzeby.

Szybkie wyszukiwanie informacji

Dla osób które potrzebują szybkiego wyszukiwania danych dotyczących konkretnej substancji świetnym narzędziem jest QCAT - Narzędzie Szybkiej Oceny Chemicznej. System jest bardzo prosty w obsłudze. Stworzono go z myślą szczególnie o mniejszych firmach, które nie mają dużego zaplecza naukowego i chemicznego, przez co nie mogą w krótkim czasie sprawdzić właściwości konkretnych substancji.Korzystanie z rzetelnych źródeł wiedzy na ten temat jest niezwykle istotne z punktu widzenia ludzkiego zdrowia i życia. Praca z substancjami chemicznymi nigdy nie jest w pełni bezpieczna i zawsze niesie ze sobą liczne zagrożenia. Jedynie dzięki dokładnemu sprawdzaniu charakterystyki wszystkich wykorzystywanych chemikaliów można pracować z nimi w pełni bezpiecznie. Wiedza na ich temat jest dziś łatwo dostępna, m.in. w opisanych tutaj bazach.