Klasyfikacja zagrożeń GHS, część 2: Klasyfikacja i wiarygodność

Ten artykuł jest częścią trzyczęściowej serii firmy ERA na temat klasyfikacji zagrożeń GHS. Część druga podkreśla znaczenie korzystania z wielu wiarygodnych źródeł informacji o substancjach chemicznych przy tworzeniu kart charakterystyki substancji niebezpiecznych.

Jeśli chodzi o Globalnie Zharmonizowany System (GHS), posiadanie informacji to potęga. Informacja jest tym, co pozwoli Wam prawidłowo klasyfikować materiały, tworzyć dokładne Karty Charakterystyki (SDS) i etykiety, szkolić personel w zakresie rozumienia zagrożeń chemicznych i wdrażać standardy GHS tak skutecznie, jak to tylko możliwe.

Jednakże, w chwili obecnej istnieje ogromna ilość informacji na temat GHS i klasyfikacji GHS - królicza nora informacji, które możesz przeczytać jest nieskończona i możliwe, że poczujesz się bardziej zdezorientowany i skonfliktowany niż na początku. W rzeczywistości, jest tak wiele informacji dostępnych online, że nawet niektóre organy regulacyjne i duże firmy mają swoją własną, unikalną interpretację tego, jak działa system klasyfikacji GHS.

Dlatego też wiarygodność jest najważniejsza, gdy oceniasz informacje o swoich chemikaliach i klasyfikacjach, abyś mógł tworzyć etykiet zgodnych z GHS i Kart Charakterystyki Substancji Niebezpiecznych. Użycie niewłaściwych informacji do danej sytuacji może skutkować niedokładną i niebezpieczną SDS.

Co gorsza, zazwyczaj nie odkryjecie, że karta charakterystyki substancji niebezpiecznej jest niewiarygodna, dopóki nie spowoduje ona obrażeń u pracownika lub incydentu na terenie zakładu. Błędy w kartach charakterystyki substancji niebezpiecznych lub etykietach mogą mieć znaczące konsekwencje ale zazwyczaj łatwo ich uniknąć przy odrobinie badań.

Jak upewnić się, że karty charakterystyki substancji niebezpiecznych i etykiety są dokładne

Najlepszą metodą zapewnienia dokładności i wiarygodności wszelkich produkowanych przez Państwa materiałów zgodnych z GHS jest przyjęcie podejścia dwustopniowego: po pierwsze, posiadanie jak najdokładniejszych danych chemicznych o materiałach, a po drugie, odwoływanie się do wielu źródeł regulacyjnych i porównywanie ich przed dokonaniem jakichkolwiek ostatecznych ustaleń.

Kluczem jest tu równowaga: biorąc informacje z jednej listy regulacyjnej w celu dokonania klasyfikacji, narażamy się na błędne założenia, ale konsultowanie każdej dostępnej listy dla każdej substancji chemicznej zajmie nam kilka dni na opracowanie jednej karty charakterystyki. Najlepiej sprawdza się konsultowanie około trzech do pięciu wiarygodnych źródeł i korzystanie za każdym razem z tych samych źródeł.

Na przykład firma ERA Environmental Management Solutions opracowuje karty charakterystyki substancji niebezpiecznych i etykiety dla materiałów chemicznych, korzystając z co najmniej czterech różnych baz danych oznaczeń chemicznych, danych z testów chemicznych i ustaleń organów regulacyjnych dla każdej substancji chemicznej. ERA rozbija również każdy materiał na jego dokładne składniki chemiczne, tak aby karty SDS zawierały wszystkie potrzebne informacje.

GHS nie wymaga od producentów i dystrybutorów chemikaliów testowania każdej substancji chemicznej i każdego materiału, który dostarczają lub sprzedają. Zamiast tego pozwala im korzystać z publikacji branżowych, które zawierają dane z testów laboratoryjnych przeprowadzonych przez innych. Jeśli korzystasz z opublikowanych danych z badań, szczególnie ważne jest, abyś upewnił się, że publikacja jest wiarygodna.

Chociaż możesz znaleźć wiarygodne dane chemiczne poprzez wyszukiwanie, najlepsze źródła to te usankcjonowane przez oficjalny organ rządowy lub regulacyjny lub przez niego nadzorowane. Na przykład, Agencja Ochrony Środowiska (EPA) gromadzi wiarygodne dane na temat toksyczności chemikaliów i wpływu na środowisko.

Co najważniejsze, zawsze odwołuj się do "Purpurowej księgi" Organizacji Narodów Zjednoczonych.Purpurowej Księgi", która jest oficjalnym przewodnikiem do wdrożenia GHS. Możesz zamówić fizyczną kopię dla swojej firmy online, lub przeczytać ją za darmo online tutaj: http://www.unece.org/trans/danger/publi/ghs/ghs_rev03/03files_e.html

Surowe dane dotyczące składników chemicznych są podstawą kart charakterystyki substancji niebezpiecznych i etykiet. Jeśli wiecie Państwo, jakie substancje chemiczne wchodzą w skład Waszych materiałów, macie podstawowe elementy pozwalające sklasyfikować zagrożenia chemiczne i przypisać właściwe zwroty wskazujące środki ostrożności. Jeżeli zaopatrujesz się w materiały u dostawcy i musisz opracować etykiety dla pojemników używanych na miejscu, zrób dodatkowy krok, aby upewnić się, że otrzymałeś od dostawcy wiarygodne dane dotyczące składników chemicznych od dostawców. Najlepiej byłoby, gdybyś zbierał wszystkie dane od dostawców w formie elektronicznej, korzystając z bezpiecznego systemu przesyłania danych, co zachęci Cię do udostępniania danych wyższej jakości.

Znalezienie narzędzi do dokładnego i niezawodnego authoringu

W tej chwili firmy mają wiele opcji, jeśli chodzi o implementację GHS. Klasyfikacje można przeprowadzić we własnym zakresie, można zatrudnić konsultantów, którzy zrobią to za nas, lub można użyć platformy oprogramowania GHS do tworzenia i zarządzania kartami charakterystyki substancji niebezpiecznych i etykietami online.

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, ważne jest, abyś ocenił ich metodologię klasyfikacji materiałów zgodnie z nowymi standardami GHS. Do ilu źródeł odwołują się podczas podejmowania decyzji? Jak oceniają wiarygodność tych źródeł? Czy istnieje dedykowany zespół badawczy posiadający wiedzę na temat wielu źródeł informacji o GHS?

Poszukaj rozwiązania rozwiązania, które pobiera dane z wielu źródełponieważ jest to najlepszy sposób na zagwarantowanie dokładności w kartach charakterystyki substancji niebezpiecznej i etykietach. Dla każdego składnika chemicznego należy przeprowadzić obszerne badania biblioteczne i testowe, aby upewnić się, że klasyfikacje zagrożeń są prawidłowe. Robienie tego we własnym zakresie daje pełną kontrolę nad tym, ile badań zostanie wykonanych, ale wymaga również znacznie większych nakładów czasowych. Korzystanie z platformy oprogramowania GHS, takiej jak platforma ERA, pozwala autorom szybko odnieść się do wielu wiarygodnych źródeł, tworząc SDS lub etykietę w ciągu zaledwie kilku minut. Aby dowiedzieć się więcej o podstawach klasyfikacji zagrożeń, jak również o najbardziej efektywnym sposobie uzyskania zgodności z GHS, zapoznaj się z przewodnikiem klasyfikacji zagrożeń GHS firmy ERA.

Zapytaj eksperta ERA:

Czy przechodzą Państwo na GHS w swojej firmie? Czy masz jakieś pytania lub wątpliwości dotyczące tematu poruszonego w tym artykule? Chcesz uzyskać więcej informacji? Teraz masz szansę zadać pytanie jednemu ze specjalistów ds. środowiska z firmy ERA. Proszę zostawić pytanie lub komentarz poniżej, a my upewnimy się, że jeden z naszych naukowców-ekspertów odpowie na nie.


Zapytaj naszego Specjalistę ds: Fulvio DeSantis jest ekspertem ds. tworzenia i zarządzania SDS w firmie ERA Enviromental. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące przejścia na GHS lub utrzymania SDS, prosimy o kontakt z Fulvio pod adresem fulvio.desantis@era-ehs.com.

(Photo Credit: Oregon OSHA's HazCom)