Jak używać etykiet w rozwijającym się biznesie związanym z konopiami indyjskimi

Dzięki zalegalizowaniu w ostatnich latach w Ameryce Północnej marihuany leczniczej i rekreacyjnej branża ta odnotowała ogromny wzrost. Doprowadziło to jednak do imponujących zysków dla rozwijającego się biznesu konopi indyjskich, w tym producentów i dystrybutorów, ale przyniosło także szereg nowych regulacji i standardów. Należą do nich surowe przepisy dotyczące identyfikacji wszystkich roślin i produktów z konopi indyjskich na każdym etapie produkcji i dystrybucji.

Produkcja i pielęgnacja roślin

Dla firm prowadzących uprawy konopi na dużą skalę śledzenie roślin ma zasadnicze znaczenie. Przepisy rządowe, w tym nowo przyjęte przepisy kanadyjskie, wymagają od firm prowadzenia ewidencji każdej rośliny znajdującej się w ich zasobach.1

Etykietowanie każdej rośliny za pomocą etykiet wykonanych z folii, które można owinąć wokół łodygi rośliny, jest preferowane w porównaniu z etykietami do gleby lub doniczek z etykietami. Etykietowanie samej rośliny ma dwie wyraźne zalety: ułatwia etykietowanie roślin uprawianych hydroponicznie, a w przypadku konieczności przeniesienia lub przesadzenia roślin doniczkowych zapewnia, że etykieta będzie się przemieszczać razem z rośliną. Jeśli jednak etykietujesz również doniczki z konopiami, etykiety powinny być odporne na wodę, wilgoć i promieniowanie UV, w zależności od warunków wzrostu roślin.

Metalowe stojaki na rośliny używane do uprawy i suszenia konopi, pojemniki (np. worki i szklane butelki) na suszone liście oraz inny sprzęt, taki jak lampy UV oraz stojaki i zbiorniki hydroponiczne, także wymagają etykiet. Podobnie jak w przypadku etykiet na doniczki, również one powinny być odporne na wodę, wilgoć i promieniowanie UV, przy czym dostępne są również etykiety przeznaczone specjalnie do powierzchni metalowych.

Aby skutecznie śledzić wszystkie rośliny i sprzęt, etykiety powinny być połączone z systemem identyfikacji radiowej (RFID), który umożliwia śledzenie "od ziarna do sprzedaży". Etykiety RFID to najlepsza metoda rejestrowania i śledzenia wszystkiego, co znajduje się w szkółce, ponieważ nie wymagają indywidualnego skanowania i mogą zawierać dodatkowe informacje, takie jak odmiana, numer identyfikacyjny rośliny, a także numer licencji ośrodka hodowlanego. Do śledzenia stanu magazynowego można także wykorzystać kody kreskowe - do wyboru są kody 1D lub 2D, które można generować za pomocą oprogramowania do drukowania (np. BarTender).

Ekstrakcja marihuany

Ekstrakcja konopi służy do wytwarzania różnych produktów z konopi, od olejków po spraye doustne i tabletki. Istnieje wiele różnych metod ekstrakcji, w tym ekstrakcja alkoholowa, ekstrakcjaCO2 oraz ekstrakcja propanem lub butanem, a każda z nich ma swoje własne pułapki związane z etykietowaniem. Ekstrakcja alkoholem i propanem/butanem naraża szklane naczynia i etykiety pojemników na działanie alkoholi i lotnych cieczy, które mogą zniszczyć klej na etykiecie i rozmazać nadruk. Inną przeszkodę stanowi ekstrakcjaCO2, ponieważCO2

musi być schłodzony do temperatury -57°C (-70°F), co wymaga, aby etykieta była odporna na działanie niskich temperatur. Dlatego też, w zależności od metody ekstrakcji kannabinoidów i terpenów, wymagane są etykiety odporne na głębokie mrożenie lub chemikalia. Użycie drukarki termotransferowej z taśmą żywiczną może dodatkowo zabezpieczyć wydruk, choć użycie drukarki cyfrowej (atramentowej lub laserowej) z etykietami samolaminującymi również ochroni je przed rozmazaniem lub wyblaknięciem. Bezpośredni druk termiczny nie jest zalecany do tych zastosowań, ponieważ etykieta może stać się całkowicie czarna po zetknięciu z ostrymi rozpuszczalnikami, takimi jak alkohol.

Testy kontroli jakości

Zanim produkty z konopi zostaną dopuszczone do sprzedaży, muszą zostać poddane rygorystycznym testom. Po pierwsze, należy ocenić zawartość aktywnych składników konopi. Zwykle wykonuje się to poprzez pobranie próbki ekstraktu z konopi i analizę jego składników, w tym kannabinoidów i terpenów, za pomocą wysokosprawnej chromatografii cieczowej (HPLC), chromatografii cieczowej ze spektrometrią mas (LC-MS), chromatografii gazowej (GC) lub chromatografii cienkowarstwowej (TLC). Procesy te wymagają użycia kilku silnych rozpuszczalników organicznych, takich jak metanol, heksan, acetonitryl i chloroform, które mogą naruszyć integralność kleju na etykiecie i spowodować wyblaknięcie lub całkowite wytarcie wydruku.

Próbki konopi indyjskich muszą być także badane pod kątem obecności potencjalnie szkodliwych zanieczyszczeń, w tym pestycydów, metali ciężkich i pozostałości rozpuszczalników. Podobnie jak w przypadku analizy kannabinoidów, obecność pestycydów i rozpuszczalników można badać za pomocą LC-MS lub GC-MS, natomiast metale ciężkie są zwykle wykrywane za pomocą spektrometrii masowej z plazmą sprzężoną indukcyjnie (ICP-MS), która podczas przygotowywania próbki naraża probówki (i etykiety) na działanie silnych kwasów, takich jak kwas azotowy i solny. W takich zastosowaniach najlepszym rozwiązaniem są etykiety odporne na działanie substancji chemicznych z nadrukiem termotransferowym. Należy pamiętać, że do wykrywania pozostałości rozpuszczalników w próbkach marihuany często stosuje się analizę "headspace", w której strzykawka służy do odsysania oparów uwalnianych podczas ogrzewania próbek, co również wymaga stosowania etykiet na strzykawki.

Obecność mikroorganizmów to kolejny istotny czynnik, który należy zbadać przed dystrybucją. Trujące pleśnie, E. coli i Salmonella mogą rozwijać się w suszonych kwiatach i liściach konopi, jeśli poziom wilgotności jest zbyt wysoki. Organizmy te można wykryć za pomocą dwóch metod: analizy kultur bakteryjnych i ilościowej reakcji PCR (qPCR). Przy użyciu płytek Petriego z próbek konopi można wyhodować kultury bakteryjne, aby określić liczbę kolonii utworzonych przez każdy organizm. qPCR można także zastosować do pomiaru obecności i ilości sekwencji DNA specyficznych dla danego mikroorganizmu w próbce. Płytki Petriego i płytki qPCR ze spódniczkami zapewniają wystarczająco dużo miejsca do umieszczania etykiet na mikropłytkach, natomiast płytki qPCR bez spódniczek nie. Najlepszym dostępnym produktem do oznaczania płytek PCR o wysokim profilu bez spódnicy jest PCR-TagTrax™, który może efektywnie oznaczać probówki PCR, paski 8-rurkowe i mikropłytki, podając więcej informacji niż jakakolwiek inna metoda oznaczania.

Pakowanie i dystrybucja produktów

Istnieją surowe wymagania prawne dotyczące etykiet na opakowania, które muszą być spełnione przed wysyłką zapasów. Kanada określiła, że etykiety opakowań muszą zawierać standardowy symbol marihuany (w kolorze czerwono-białym), ostrzeżenia zdrowotne (w kolorze czarnym na żółtym tle) oraz informacje o zawartości kannabinoidów (pogrubioną czcionką), przy czym wszystkie te informacje muszą być napisane czcionką bezszeryfową. Każde opakowanie musi także zawierać etykietę zabezpieczającą przed manipulacją.2 Podobne przepisy obowiązują w całych Stanach Zjednoczonych w stanach, w których legalne jest rekreacyjne używanie marihuany. Na przykład w Kolorado obowiązują szczegółowe przepisy dotyczące etykietowania opakowań z marihuaną, w tym regulacje dotyczące wielkości logo i tekstu ostrzegającego przed marihuaną. Obowiązują tam także przepisy dotyczące etykietowania produktów jadalnych, przy czym każde opakowanie wymaga informacji o składnikach, sposobie przechowywania, wielkości porcji i dacie ważności.3 Przepisy te różnią się jednak w poszczególnych stanach, m.in. w kwestii wyglądu symbolu ostrzegawczego, który jest różny w Oregonie, Kolorado i Waszyngtonie.4

Po zalegalizowaniu marihuany w Kanadzie i 11 stanach USA, a w kolejnych 23 zezwala się na sprzedaż marihuany leczniczej, firmy zajmujące się uprawą, testowaniem i dystrybucją tej rośliny leczniczej nigdy nie miały lepszej koniunktury. Przy rynku, który w samej Kanadzie jest wyceniany na 31 miliardów dolarów, a także przy surowych rządowych przepisach i regulacjach, opłaca się odpowiednio śledzić rośliny, próbki i produkty konopi, inwestując w wysokiej jakości etykiety, które nie zawiodą nawet w najbardziej rygorystycznych warunkach.

LabTAG firmy GA International jest wiodącym producentem wysokowydajnych etykiet specjalistycznych orazoraz dostawcą rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach badawczych i medycznych, a także w placówkach służby zdrowia.

Referencje:

  1. Rząd Kanady. Cannabis Regulations. Kanada; 2018:1-233.
  2. Rząd Kanady. Propozycja podejścia do regulacji konopi indyjskich: Summary of Comments Received During the Public Consultation. Ottawa, ON; 2018.
  3. Revenue CD of. Permanent Rules Related to the Colorado Retail Marijuana Code. Stany Zjednoczone; 2013:1-144.
  4. Grossman, C.; Livingston, A.; Wellington, J.; Barnes C. Cannabis Packaging and Labeling: Regulatory Recommendations for States and Nations; 2018.