Jak pokonać podstawowe wyzwania związane z planowaniem zrównoważonego rozwoju?

Dziś dzielimy się artykułem na temat wyzwań zrównoważonego rozwoju w korporacji, który niedawno pojawił się na blogu Environmental Leader. Jest on krótki i rzeczowy, napisany przez Prezesa TELUS International, dużej, wielomiliardowej firmy, która dzięki doświadczeniu nauczyła się, jak stać się bardziej zrównoważoną.

Ten artykuł jest szczególnie przydatny, ponieważ pochodzi z poziomu kierownictwa firmy, a nie tylko z perspektywy specjalistów lub konsultantów ds. środowiska. Warto dowiedzieć się, jak kwestie zrównoważonego rozwoju są rozumiane i rozwiązywane na samym szczycie firmy, a także zobaczyć, jak decydenci odgrywają istotną rolę w ogólnym zrównoważonym rozwoju firmy.

W rzeczywistości, jeśli jesteś menedżerem ds. środowiska lub specjalistą ds. zrównoważonego rozwoju, który pracuje z kadrą kierowniczą wyższego szczebla, poznanie sposobu, w jaki można odnieść się do ich obaw (które często bardzo różnią się od Twoich) jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie ich zaangażowania w planowanie zrównoważonego rozwoju i rozwój zasobów.

A jeśli należycie do tej grupy C-Suite, to jest to mile widziana okazja, by usłyszeć perspektywę innego członka kadry kierowniczej na temat tego, jak zrównoważony rozwój pomógł ich firmie rozwijać się i odnosić sukcesy.

Ponieważ artykuł został napisany jako krótki i prosty zarys podstawowych wyzwań i rozwiązań związanych ze zrównoważonym rozwojem, zamierzamy podzielić się z Państwem naszymi własnymi, bardziej szczegółowymi wyjaśnieniami i postami. Wszystkie wyzwania, przed którymi stoi TELUS w tym artykule, zostały już przez nas dogłębnie przeanalizowane na tym blogu.

"Problem: Stawanie się zrównoważonym przedsiębiorstwem wymaga zaangażowania na wyższym szczeblu - a niektórzy członkowie zespołu mogą być bardziej przychylni niż inni.

Rozwiązanie: Dodaj cele związane ze zrównoważonym rozwojem do osobistych celów pracowników wyższego szczebla, aby zapewnić, że wszyscy są odpowiedzialni za skuteczne wprowadzanie zmian."

Uzyskanie poparcia kierownictwa jest zazwyczaj jedną z największych przeszkód, jakie napotyka menedżer ds. zrównoważonego rozwoju, głównie dlatego, że trudno jest w konkretny sposób wykazać wartość zarządzania środowiskowego. Zalecamy, aby oprócz powyższych rozwiązań, zacząć myśleć o zrównoważonym rozwoju w kategoriach dolarów i centów na szczeblu C-Suite.

Może to oznaczać posiadanie pod ręką studiów przypadków (takich jak te, którymi za chwilę się podzielimy) w połączeniu z własnymi dowodami oszczędności finansowych. Jeśli zaangażowanie kadry kierowniczej jest jednym z Twoich wyzwań, zapoznaj się z poniższymi artykułami:

Jak zapewnić zgodność z przepisami ochrony środowiska, którą pokocha szef (zdobycie poparcia kierownictwa)

Oszczędni specjaliści ds. BHP wykorzystują dane środowiskowe do obniżania kosztów

Jak zarządzanie danymi środowiskowymi Rockstar może zmniejszyć kary o 2/3

"Problem: Zidentyfikowaniedostawców, którzy odpowiadają potrzebom Twojej firmy, jak również Twoim wartościom związanym ze zrównoważonym rozwojem, jest czasochłonne i trudne.

Rozwiązanie: Utrzymuj ten proces w prostocie. Jeśli masz długotrwałe relacje z dostawcami, którzy potencjalnie są w stanie wdrożyć pozytywne zmiany we współpracy z Twoją firmą, podejmij z nimi rozmowę. Jeśli nie są w stanie lub nie chcą się zmienić, poświęć czas na znalezienie organizacji, która jest zgodna z Twoimi celami - skorzystasz na dłuższą metę."

Posiadanie zrównoważonego łańcucha dostaw jest skutecznym sposobem na poprawę zrównoważonego rozwoju od podstaw. Innym sposobem na osiągnięcie tego rezultatu jest zaangażowanie się w preferowane środowiskowo zakupy i znalezienie ekologicznych alternatyw dla produktów, których już używasz.

Więcej o zrównoważonych łańcuchach dostaw i zakupach preferowanych ze względu na ochronę środowiska można przeczytać tutaj:

Czy jesteś słabym ogniwem w zrównoważonym łańcuchu dostaw Twojego klienta?

1 Podstawowa taktyka zgodności z zasadami ochrony środowiska (zakupy preferowane ze względu na ochronę środowiska)

"Problem: Inicjowanie pozytywnych zmian będzie miało znacznie większe szanse powodzenia, jeśli pracownicy będą czuli się dumni i zaangażowani.

Rozwiązanie: Wyznacz osobę lub stwórz zespół, który będzie kluczowym instygatorem(ami) do wprowadzania pozytywnych zmian w firmie. Tacy ambasadorzy mogą zainspirować i zapewnić zaangażowanie reszty firmy. Słuchaj, co motywuje Twoich pracowników: jeśli Twoi pracownicy mówią Ci, że wolontariat jest dla nich ważny, zachęcaj ich do tego - i zorganizuj dzień wolontariatu w całej firmie, tak jak to robią co roku The Royal Bank of Canada i TELUS. Jeśli chodzi o inicjatywy CSR, warto rozważyć przeprowadzenie ankiety wśród pracowników, aby dowiedzieć się, które cele są dla nich naprawdę ważne.

Żaden plan zrównoważonego rozwoju nie jest kompletny bez solidnego rdzenia, jakim jest zaangażowanie pracowników. Nie zawsze jest to łatwe do stworzenia, ponieważ często zrównoważony rozwój zostaje uwięziony na wyższych szczeblach zarządzania jako teoretyczny proces, a nie praktyczny program, w którym każdy ma swój udział.

Wzorując się na certyfikacji ISO 14001, zalecamy wyznaczenie osoby, która może pełnić rolę mistrza w dziedzinie ochrony środowiska na każdym szczeblu firmy. Jest to osoba, która może wprowadzić projekty zrównoważonego rozwoju w życie, a jednocześnie jest w stanie rozmawiać z kadrą kierowniczą wyższego szczebla.

Rola mistrza środowiskowego

Sekret skutecznego CSR (zaangażowanie pracowników)

"Problem: Zasadniczo, firmy są stworzone do zarabiania pieniędzy - a wprowadzanie inicjatyw zrównoważonego rozwoju zwykle wiąże się z kosztami.

Rozwiązanie: Postrzeganie kosztów jako bariery jest krótkoterminowe. Programy zrównoważonego rozwoju mogą poprawić wydajność firmy, co w dłuższej perspektywie pozwala zaoszczędzić koszty. Prowadzenie działalności w sposób zrównoważony będzie pozytywnie odbierane przez klientów, co może zwiększyć liczbę poleconych lub powtarzających się transakcji.

Jest to prawdopodobnie największa przeszkoda, którą musi pokonać każda firma pragnąca działać zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, zanim w ogóle zdecyduje się zainwestować w jakiekolwiek planowanie zrównoważonego rozwoju. Jest to problem podobny do uzyskania akceptacji zarządu, ale na znacznie większą skalę.

Jednym z podejść jest pokazanie, w jaki sposób inne firmy rzeczywiście poprawiają swoje wyniki dzięki projektom zrównoważonego rozwoju. Na szczęście istnieją niesamowite firmy, które uczyniły zrównoważony rozwój częścią swojej kultury korporacyjnej i które odnotowały wymierną poprawę. Spróbujcie wykorzystać te przykłady, aby zbudować swój własny argument za planowaniem zrównoważonego rozwoju.

Czy Twojemu planowaniu zrównoważonego rozwoju brakuje wymiernego ROI?

Program trwałości Volkswagen Think Blue

Przeczytaj cały artykuł z environmentalleader.com tutaj.