Identyfikacja materiału dowodowego w kryminalistycznym łańcuchu dowodowym
3 kwietnia 2022 Blog
Niewłaściwe obchodzenie się z dowodami, ich niewłaściwe rozmieszczenie, oznakowanie, utrata lub zniszczenie mogą przyczynić się do uwolnienia przestępców lub skazania niewinnych oskarżonych. Przy tak wysokiej stawce zapewnienie bezpiecznego i dokładnego oznakowania wszystkich dowodów ma kluczowe znaczenie dla zachowania łańcucha nadzoru kryminalistycznego.
Najlepsze praktyki oznaczania dowodów
Podczas odzyskiwania dowodów podstawowym celem jest właściwe oznaczenie przedmiotów, aby ułatwić ich późniejszą identyfikację1. Wszystkie zebrane dowody powinny być oznakowane w momencie ich zbierania. Każda etykieta powinna zawierać te same informacje, zazwyczaj: opis przedmiotu, numer sprawy, datę i godzinę, lokalizację, nazwisko osoby zbierającej oraz numer seryjny, jeśli dotyczy. W miarę możliwości zaleca się stosowanie danych drukowanych, ponieważ pismo odręczne może z czasem rozmazać się i wyblaknąć. Preferowane są drukarki termiczne, które są odporne na wilgoć, a nie atramentowe, zwłaszcza w przypadku dowodów przechowywanych przez dłuższy czas. Niebezpieczne opakowania dowodów biologicznych muszą być odpowiednio oznakowane za pomocą etykiet i oznaczeń o zagrożeniu biologicznym. Ponadto opakowania mogą być wykorzystywane do rejestrowania łańcucha dowodowego.
Co więcej, zapewnienie dokładnego i kompletnego łańcucha przechowywania ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia dokładności informacji zebranych podczas kolejnych testów. Stanowi to również dowód, że dowody zebrane na miejscu przestępstwa są tymi samymi dowodami, które zostaną przedstawione w sądzie. Prawidłowy łańcuch dowodowy identyfikuje i śledzi materiał dowodowy od momentu zebrania, poprzez badania, aż do ostatecznego usunięcia, rejestrując każdą osobę, która była w posiadaniu danego przedmiotu i była za niego odpowiedzialna. Dlatego wszelkie informacje zawarte w oznakowaniu kryminalistycznym powinny być identyfikowalne i zawierać niepowtarzalny identyfikator. Idealnym rozwiązaniem jest wykorzystanie w tym celu kodów kreskowych, ponieważ umożliwiają one skanowanie opakowania przed jakąkolwiek manipulacją w celu usprawnienia śledzenia i spełniają kryteria niepowtarzalnego identyfikatora.
Zaleca się również stosowanie oprogramowania do śledzenia i zarządzania materiałem dowodowym w celu szybkiej identyfikacji i śledzenia próbek1. Wzrost ilości materiału dowodowego oraz rosnące zapotrzebowanie na efektywność śledzenia sprawiły, że oprogramowanie do zarządzania pomieszczeniami i laboratoriami stało się integralną częścią każdego ulepszonego systemu przetwarzania dowodów. Oprogramowanie zarządzające pomieszczeniami dla mienia koordynuje przyjmowanie i przechowywanie dowodów, choć wymagany jest dodatkowy system oznaczania dowodów, które nie zostały zwrócone w określonym czasie. Systemy zarządzania informacjami laboratoryjnymi (LIMS) są wykorzystywane w większości laboratoriów do śledzenia próbek i zapasów, zarządzania przepływem pracy oraz rejestrowania pracy laboratorium. Pomogłoby to również laboratoriom kryminalistycznym w bardziej efektywnym działaniu i zwiększeniu ogólnej wydajności.
Właściwe warunki przechowywania
Pakowanie i przechowywanie dowodów jest ważne dla każdego dochodzenia kryminalistycznego. Dowody są zazwyczaj otrzymywane w dwóch formach: mokrej lub suchej. Mokry materiał dowodowy zwykle wymaga wysuszenia przed przechowywaniem, choć może być również wymagane tymczasowe przechowywanie mokrego materiału dowodowego. W przypadku postępowania z dowodami suchymi należy je umieścić w nieużywanym, przewiewnym pojemniku, szczelnie zamknąć i oznaczyć informacjami niezbędnymi do efektywnego przetwarzania, archiwizowania i wyszukiwania dowodów. Worki lub pudełka z dowodami powinny być umieszczone na odpowiednio dopasowanych półkach, co zapewni, że wszystkie opakowania będą widoczne i wyeliminuje możliwość ukrycia czegoś za innymi dowodami.
Chociaż DNA w próbkach biologicznych jest na ogół dość stabilne i dobrze znosi warunki przechowywania w temperaturze pokojowej, zaleca się, aby wszystkie dowody biologiczne przechowywać w warunkach chłodniczych1. Obejmuje to krótkotrwałe przechowywanie w lodówkach, a niektóre próbki krwi zachowują stabilność przez dłuższy czas, jeśli doda się do nich pewne środki konserwujące. W związku z tym pojemniki wymagają etykiet do przechowywania w warunkach kriogenicznych, które pozostaną przylegające w niskich temperaturach, ponieważ jeśli etykieta odpadnie, próbkę trzeba będzie ponownie oznakować i przebadać pod kątem etycznym. Szczególne dowody biologiczne mogą wymagać zamrożenia w zamrażarkach, co dodatkowo wymusza konieczność stosowania etykiet kriogenicznych, które wytrzymają takie warunki.
Znaczenie etykiet umożliwiających identyfikację próby manipulacji
Kolejnym aspektem kryminalistycznego łańcucha dowodowego, który należy odpowiednio uwzględnić, jest możliwość manipulowania dowodami. Wszystkie zapakowane dowody muszą być bezpiecznie zapieczętowane, aby zabezpieczyć je przed potencjalną utratą lub zanieczyszczeniem oraz groźbą szkodliwych zmian. Pieczęć musi być wykonana w taki sposób, aby otwarcie opakowania powodowało oczywiste uszkodzenie lub zmianę pojemnika lub jego pieczęci. Każda osoba mająca kontakt z przesyłką musi być w stanie potwierdzić stan przesyłki w momencie jej otrzymania (np. zaplombowana/niezaplombowana lub uszkodzona), a po otwarciu musi ją ponownie zaplombować. Można to osiągnąć przez zastosowanie etykiet lub taśmy zabezpieczającej przed manipulacją i zniszczeniem, uzupełnionych o inicjały osoby zaklejającej i datę. Zastosowanie kolejno numerowanych etykiet zabezpieczających może praktycznie uniemożliwić manipulowanie materiałem dowodowym w sposób niezauważalny. W związku z tym stosowanie etykiet zabezpieczonych przed manipulacją stanowi integralną część każdego skutecznego i niezawodnego systemu przechowywania śladów kryminalistycznych.
Automatyzacja laboratoriów i cyfrowa kryminalistyka
Ostatnio laboratoria kryminalistyczne zaczęły stosować automatyzację, aby ułatwić przetwarzanie dużej ilości próbek, które otrzymują każdego dnia. Automatyzacja pomoże również w identyfikacji fiolek, zarówno w trakcie procesu, jak i w magazynie, co stanowi obecnie największą usterkę systemu w laboratoriach kryminalistycznych. Wynika to częściowo z częstego stosowania trudnych w obsłudze probówek PCR o pojemności 0,2 ml. Właściwa identyfikacja poszczególnych probówek PCR za pomocą niepowtarzalnego identyfikatora jest często wymagana ze względu na mnożące się obecnie dane biologiczne. NIST sugeruje, aby każda etykieta zawierała wszystkie informacje istotne dla danego przypadku, co może być trudne do wpisania ręcznie. Zautomatyzowane systemy typu "drukuj i naklej" wraz z etykietami automatycznymi mogą zautomatyzować ten proces, etykietując probówki PCR o pojemności 0,2 ml do probówek Falcon o pojemności 50 ml za pomocą kodów kreskowych 2D i wielu wierszy tekstu czytelnego dla człowieka.
Innym przykładem automatycznego systemu etykietowania, który może pomóc w prowadzeniu dokumentacji i wspiera łańcuch nadzoru, jest technologia identyfikacji radiowej (RFID). Kody kreskowe są już stosowane w wielu agencjach w celu usprawnienia śledzenia dowodów, a technologia RFID jest rozważana jako kolejne unowocześnienie. Dzięki temu możliwe byłoby wysyłanie automatycznych ostrzeżeń do kierowników, gdy przenoszone są bardzo wrażliwe dowody, gdy następuje spadek temperatury przechowywania, a także przechowywanie zdjęć dowodów. System RFID zapewniałby informacje o śledzeniu w czasie rzeczywistym, a ponieważ może odczytywać wiele znaczników jednocześnie, mógłby monitorować cały zapas dowodów w tym samym czasie.
Technologia zmienia także kryminalistykę, dzięki nowo powstałej dziedzinie kryminalistyki cyfrowej. Definiuje się ją jako zabezpieczanie, identyfikację, ekstrakcję i dokumentację dowodów komputerowych, które mogą być wykorzystane przez sąd. Dostarcza ona zespołowi kryminalistycznemu narzędzi do rozwiązywania skomplikowanych spraw związanych z technologiami cyfrowymi. Kryminalistyka cyfrowa pomaga uchwycić ważne informacje w przypadkach, gdy systemy lub sieci komputerowe są zagrożone, a także służy zachowaniu integralności systemów cyfrowych tam, gdzie jest to możliwe.
Utylizacja dowodów
Często pomijanym, ale równie ważnym obszarem jest utylizacja dowodów po zamknięciu sprawy lub akt. W procedurach każdej agencji powinien być określony proces utylizacji dowodów. Utylizacja może polegać na zatrzymaniu i usunięciu, zwrocie lub zniszczeniu, w tym na stwierdzeniu, że proces prawny został zakończony, a wszelkie dalsze dochodzenia zostały zakończone. W przypadku dowodów biologicznych każda agencja musi także zadbać o bezpieczną utylizację materiału zgodnie z lokalnymi przepisami. Obejmuje to usuwanie wszelkich etykiet lub metek zawierających informacje wrażliwe lub poufne. W przypadkach, gdy reprezentatywne próbki muszą być zachowane do ewentualnej analizy w przyszłości, należy je odpowiednio zidentyfikować i skatalogować.
LabTAG firmy GA International jest wiodącym producentem wysokiej jakości specjalistycznych etykietoraz dostawcą rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach badawczych i medycznych, a także w instytucjach opieki zdrowotnej.
Literatura:
- The Biological Evidence Preservation Handbook: Najlepsze praktyki dla osób zajmujących się materiałem dowodowym. National Institute of Standards and Technology. Kwiecień 2013.