DRM ograniczają możliwości identyfikacji próbek

Idea ograniczenia dostępu do produktu nie jest nowa; wiele firm stosuje różne narzędzia i metody, aby to zrobić, próbując chronić swoje inwestycje. Jedną z takich metod, którą firmy medialne powszechnie stosują, aby zapobiec kopiowaniu i bezprawnemu rozpowszechnianiu ich materiałów, jest DRM. Jest on powszechnie stosowany do ochrony treści cyfrowych, jednak firma DYMO, zajmująca się produkcją drukarek, jako pierwsza zastosowała go na papierze.

Co to jest DRM?

DRM to akronim oznaczający cyfrowe zarządzanie prawami, które polega na ograniczeniu kopiowania i używania prac objętych prawem autorskim oraz oprogramowania zastrzeżonego. W świecie cyfrowym, DRM działa poprzez szyfrowanie mediów cyfrowych, jak to miało miejsce w przypadku filmów, muzyki, oprogramowania, a nawet zdjęć.

Jeżeli chodzi o drukarki, DRM jest stosunkowo nową koncepcją. Drukarki laserowe i atramentowe od dawna wymagają zakupu wkładów z atramentem i tonerem dla danego producenta, natomiast drukarki termiczne nie mają takich ograniczeń, ponieważ nie używają atramentu w tradycyjnym sensie. Firma DYMO wprowadziła obecnie formę DRM wykorzystującą technologię identyfikacji radiowej (RFID) w co najmniej dwóch modelach - DYMO 550 i 5XL. Najnowsze wersje tych drukarek zostały zaprojektowane z myślą o wbudowanych czujnikach RFID, które przed rozpoczęciem drukowania wymagają uwierzytelnienia rolek z etykietami wyposażonych w technologię RFID. Oznacza to, że tych drukarek nie można już używać z etykietami innych firm; wszystkie etykiety muszą być kupowane od firmy DYMO.

W jaki sposób DRM ogranicza funkcjonalność?

Na początek warto wspomnieć, że sekcja 1201 Digital Millennium Copyright Act wyraźnie mówi, że ci, którzy próbują obejść DRM, mogą podlegać ogromnym karom finansowym. Jeśli więc zakupiłeś drukarkę z możliwością DRM, nie możesz używać żadnych innych etykiet poza tymi, które sprzedaje producent drukarki.

Chociaż same drukarki DYMO są dość przystępne cenowo, ich markowe etykiety są zazwyczaj droższe niż te oferowane przez dostawców zewnętrznych. Ceny detaliczne etykiet DYMO wynoszą około 10-15 USD za rolkę, podczas gdy alternatywne produkty można kupić za 2-5 USD. Ponadto, chociaż firma DYMO zachwala różne korzyści płynące z zastosowania technologii RFID w swoich etykietach, nie wydaje się, aby istniała jakakolwiek potrzeba wykraczająca poza zablokowanie etykiet innych firm.

Jest to niefortunne dla każdego, kto niedawno zakupił drukarkę DYMO, ponieważ wielu producentów etykiet innych firm oferuje niestandardowe etykiety do druku termicznego, w tym etykiety przeznaczone do różnych środowisk laboratoryjnych. Etykiety kriogeniczne to podstawowy rodzaj etykiet termicznych, ponieważ używanie etykiet wykonanych z klejów nieprzystosowanych do przechowywania w ciekłym azocie i skrajnie niskich temperaturach grozi odpadnięciem etykiety. Co więcej, etykiety do druku termicznego całkowicie ciemnieją pod wpływem wysokiej temperatury, co oznacza, że zazwyczaj nie nadają się do stosowania w procedurach wymagających wysokiej temperatury. Ostatnio stworzono kilka specjalistycznych typów etykiet zgodnych z systemem DYMO, przeznaczonych do stosowania w różnych wyjątkowych środowiskach i warunkach:

  • Dymo-Compatible CryoSTUCK® (patent zgłoszony): Etykiety te można bezpośrednio naklejać na już zamrożone powierzchnie, takie jak fiolki i probówki przechowywane w warunkach głębokiego zamrożenia (-80°C/-112°F), których etykietowanie jest zazwyczaj bardzo trudne. Probówki można następnie umieścić w ciekłym azocie w celu długotrwałego przechowywania (-196°C/-321°F).
  • Freezer-DTermoTM (patent zgłoszony): Te etykiety kompatybilne z zamrażarką DYMO są przeznaczone do próbek przechowywanych w warunkach głębokiego zamrożenia. Są one jednak również odporne na działanie rozpuszczalników, zapewniając odporność na różne trudne rozpuszczalniki organiczne, takie jak ksylen (zanurzenie na czas do 1 godziny) i alkohole (zanurzenie na czas do 15 minut w 100% etanolu).
  • Zesti-DTermo™ (patent zgłoszony): Ponieważ etykiety termiczne bezpośrednie są pokryte barwnikiem leukocytarnym, reagują na ciepło, co powoduje ciemnienie całej etykiety. Jednak etykiety Zesti-DTermo to specjalny rodzaj etykiet kompatybilnych z systemem DYMO, które zachowują swój wydruk w temperaturze nawet 95°C (203°F), zarówno w warunkach mokrych, jak i suchych.

Rzeczywistość DRM jest taka, że drukarki DYMO (lub jakiekolwiek inne marki drukarek), które zmuszają do korzystania wyłącznie z etykiet marki DYMO, nie będą dysponowały zasobami pozwalającymi na dostarczenie etykiet dostosowanych do surowych warunków panujących w laboratorium.

Co można zrobić?

Podstawowym czynnikiem, który należy zrozumieć, jest fakt, że większość kosztów związanych z jakąkolwiek strategią identyfikacji dotyczy etykiet, a nie drukarki. Drukarka to jednorazowy zakup, a drukarki DYMO są stosunkowo niedrogie. W związku z tym, jeżeli zakupiłeś już drukarkę DYMO 550 lub 5XL, potencjalnie bardziej opłacalne jest sprzedanie jej i kupienie nowej, zwłaszcza jeżeli w dłuższym okresie czasu potrzebna jest duża ilość etykiet. W przypadku zastosowań laboratoryjnych znacznie korzystniejszy jest zakup drukarki, która jest kompatybilna z wszelkimi etykietami innych firm, ponieważ zapewnia to maksymalną elastyczność w zakresie wyboru etykiet, co jest absolutnie konieczne w przypadku laboratoriów, w których stosuje się wysoką temperaturę, silne chemikalia i przechowywanie w warunkach kriogenicznych.

LabTAG firmy GA International jest wiodącym producentem wysokowydajnych etykiet specjalistycznych i dostawcą rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach.i dostawcą rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach badawczych i medycznych, a także w instytucjach opieki zdrowotnej.