Czy powinieneś wymyślać koło systemu zarządzania środowiskowego na nowo?

"Wymyślanie koła na nowo" może być ogromnym drenażem energii, zasobów i czasu. (Image credit: pasukaru76)

Firmy odnoszące sukcesy zdają sobie sprawę, że imponujące zarządzanie danymi środowiskowymi jest ważnym priorytetem dla długowieczności. Zdają sobie również sprawę, że solidny system zarządzania środowiskowego to poważna praca. Naturalnie oznacza to, że wiele z nich zwraca się w stronę technologii, aby opracować system, który usprawni ich sprawozdawczość i zgodność z przepisami.

Podejmując decyzję, że system zarządzania środowiskowego (SZŚ) oparty na oprogramowaniu stanowi drogę naprzód, nieuchronnie stają oni przed odwiecznym dylematem:

"Czy nadszedł czas, aby ponownie wynaleźć koło (EMS)?".

Innymi słowy, czy nadszedł czas na zbudowanie od podstaw nowego programu SZŚ, stworzonego specjalnie dla danego obiektu?

Kiedy większość kierowników myśli o budowaniu własnego oprogramowania zarządzania środowiskowego w stylu dziedzictwa, poszukuje trzech cech:

  • Całkowite dostosowanie do potrzeb klienta
  • Bezpieczeństwo danych
  • Poczucia kontroli

Kto mógłby ich winić? Te trzy elementy są rzeczywiście wyjątkowo ważne dla każdego SZŚ.

W rzeczywistości nie chciałbyś używać żadnego programu, który nie oferowałby bezpiecznego sposobu obsługi twoich danych, lub który sprawiałby, że czułbyś się bez niego bezsilny.

Teoretycznie więc, budowanie własnego EMS wydaje się być idealnym rozwiązaniem...

...ale potem sprawy się komplikują.

Rozważmy jaskiniowca

Rozważmy tego pierwszego pomysłowego jaskiniowca, który wymyślił pierwsze koło. Bez wątpienia, nie udało mu się to za pierwszym razem. Najprawdopodobniej potrzebował wielu nieudanych prób, aby uzyskać coś w połowie przyzwoitego.

Prawdopodobnie spędził niezliczoną ilość czasu na dłutowaniu w kamiennej płycie, tylko po to, aby przekonać się, że nie będzie się toczyć w dół wzgórza.

Przyznaję, wszystko mogłoby pójść gładko, gdyby miał kilku konsultantów na zawołanie, ale prosta sprawa jest taka: Kiedy buduje się coś od podstaw, zawsze jest krzywa uczenia się, zawsze są błędy i zawsze jest obawa, że organizacja zostanie pozostawiona w błocie, kiedy "budowniczy koła" odejdzie.

Różnica między tymi wczesnymi rock'n'rollowcami (przepraszam za okropny kalambur) a Twoją firmą polega na tym, że nie masz dziesięcioleci , aby uzyskać rzeczy w porządku. Potrzebujesz niesamowitych rezultatów tak szybko, jak to możliwe i przy tak małych inwestycjach, jak to możliwe.

Rzeczy muszą być zrobione dobrze, za pierwszym razem.

Większość firm nie posiada tej idealnej kombinacji zasobów, czasu i wiedzy specjalistycznej, aby stworzyć swoje wymarzone, wewnętrzne rozwiązanie EMS.

Jak wiele firm posiada zespół specjalistów w zakresie ochrony środowiska, którzy tak się składa, że są również programistami oprogramowania? I odwrotnie, posiadanie zespołu programistów oprogramowania projektujących program ochrony środowiska bez posiadania niezbędnej wiedzy specjalistycznej w zakresie ochrony środowiska może być po prostu nieefektywne.

Niestety, kiedy Twój wewnętrzny system się zepsuje lub nie działa poprawnie, nie pozostaje Ci nic innego, jak wyrzucić więcej pieniędzy na problem lub po prostu żyć z wadami, które on tworzy.

Żadna z tych opcji tak naprawdę nie pomaga Twojej firmie w osiągnięciu bardziej zrównoważonego rozwoju, ani nie ułatwia Ci życia. To może być jak próba ścigania się z kulejącą nogą: może uda się dotrzeć do mety, ale na pewno nie uda się wygrać.

Często firmy kończą z drogimi, zdawalnymi, ale wadliwymi programami, które nigdy nie spełniają założeń określonych na początku projektu.

To może działać dla jednej strony, ale nie dla innych. Albo będzie działać tylko do momentu osiągnięcia pewnej ilości zapisów środowiskowych, a następnie zwolni do zera.

Realizacja priorytetów EMS

Wróćmy do tych trzech potrzeb, których wszyscy szukają w SZŚ: bezpieczeństwa, dostosowania i kontroli.

Te same rzeczy można znaleźć pracując z odpowiednimi programistami EMS, za ułamek kosztów i zaangażowania czasowego. Kluczem jest praca z kimś, kto już zainwestował lata i zdobył cenne doświadczenie. Kimś, kto już napotkał i pokonał wszystkie problemy związane z tworzeniem SZŚ i pomagał innym po drodze.

W rzeczywistości te trzy wartości nie dotyczą tego, kto buduje oprogramowanie, ale tego, jak dobre jest samo oprogramowanie.

Doskonały system zarządzania ochroną środowiska powinien zapewnić wszystko, czego potrzebujesz, bez względu na to, czy zbudowałeś go sam, czy też zdałeś się na pomoc kogoś innego.

Jedna rzecz jest jednak jasna: jedna opcja jest szybsza, łatwiejsza i bardziej opłacalna.