Czy jesteś słabym ogniwem w zrównoważonym łańcuchu dostaw Twojego klienta?

Czy możesz być słabym ogniwem w łańcuchu dostaw swojego klienta? (Image credit: Christophe Goessen)

W obliczu stale rosnących zagrożeń dla środowiska naturalnego, producenci znanych marek coraz bardziej interesują się tym, w jaki sposób mogą uczynić swoją działalność bardziej zrównoważoną.

Wymień niemal każdą znaną na całym świecie korporację, a możesz się założyć, że ma ona opracowany plan zrównoważonego rozwoju.

W dzisiejszych czasach staje się również ważne, abyś Ty, jako dostawca, dołączył do tego grona, ponieważ ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę, że wpływ na środowisko wykracza poza ich własną działalność.

Nadszedł czas, aby się dostosować:zanim zaczniesz tracić klientów.

Czy zrównoważony rozwój naprawdę ma dla Ciebie znaczenie?

Obecnie wydaje się, że zrównoważony rozwój jest domeną wielkich firm przemysłowych, które mają czas i pieniądze, aby inwestować w takie rzeczy jak energia odnawialna czy polityka "zero odpadów".

Dawno temu nie miało znaczenia, jak bardzo przyjazne dla środowiska są oryginalne części lub powłoki, ponieważ to na dużych producentach spoczywała odpowiedzialność za zapewnienie, że stosują oni odpowiednie technologie kontroli i sprzęt do ich stosowania.

Jednak z każdym dniem staje się coraz ważniejsze, abyś (jako dostawca) dostarczał bardziej ekologiczne alternatywy, wykorzystywał więcej zasobów odnawialnych do zasilania swoich procesów i zaczął poważniej podchodzić do zarządzania danymi środowiskowymi.

Dlaczego?

Ponieważ ci wielcy producenci chcą działać w sposób zrównoważony i mogą to zrobić tylko z Twoją pomocą.

Przedsiębiorstwa zdają sobie sprawę z tego, że posiadanie zrównoważonego łańcucha dostaw jest bardziej efektywnym sposobem na to, by ich własna firma stała się zrównoważona, niż próby wciśnięcia własnych zakładów do pudełka ze zrównoważonym rozwojem.

Czy zrównoważony rozwój szkodzi Twojej firmie?

W rzeczywistości wielu producentów zaczyna wybierać zrównoważonych dostawców ponad konkurencję. Ci naprawdę wpływowi nalegają nawet, by ich dostawcy stali się bardziej zrównoważeni.

To jest właśnie efekt domina zrównoważonego rozwoju.

Bycie dostawcą przestrzegającym zasad zrównoważonego rozwoju sprawia, że stajesz się bardziej atrakcyjnym partnerem biznesowym i silniejszym ogniwem w całym łańcuchu dostaw. Właściciele firm zaczynają rozumieć, że zrównoważony rozwój firmy nie dotyczy tylko tego, co dzieje się na miejscu, ale obejmuje również te działania, które mają miejsce poza zakładem w wyniku ich działań.

Energia zużywana do produkcji i transportu materiałów zaczyna być liczona.

Inny przykład: niektórzy główni producenci samochodów zobowiązali się do zmniejszenia ogólnej ilości wytwarzanych przez siebie odpadów. Jeśli Twoje produkty są zapakowane w warstwy opakowań, to właśnie utrudniłeś im osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju. Ale jeśli zaoferujesz im te same materiały w opakowaniach nadających się w 100% do recyklingu lub w ogóle bez opakowań, Twoja firma właśnie stała się ich najlepszym przyjacielem.

Celem jest stanie się partnerem w zakresie zrównoważonego rozwoju: niezbędnym ogniwem w ich zrównoważonym łańcuchu dostaw.

Jak wzmocnić swoją pozycję w łańcuchu

Bycie częścią zrównoważonego łańcucha dostaw wymaga nieustannego wysiłku i poświęcenia na rzecz przejrzystości.

Jednym z kroków, które producenci podejmują w celu stworzenia własnych zrównoważonych łańcuchów dostaw, jest przeprowadzanie dokładnych audytów u swoich dostawców. W przyszłości Twoi potencjalni klienci mogą po prostu poprosić Cię o dokumentację środowiskową pokazującą, ile energii odnawialnej wykorzystujesz lub ile odpadów niebezpiecznych generujesz w swoich procesach.

Tego typu informacje są coraz ważniejsze w ich procesie decyzyjnym.

Jeśli chcesz być trwałym ogniwem w łańcuchu dostaw zgodnym z zasadami zrównoważonego rozwoju - ogniwem, o którego utrzymanie producenci będą walczyć - wykonaj poniższe kroki:

  1. Odkryj, co sprawia, że jesteś zrównoważonym dostawcą. Co takiego jest w Twojej firmie, że można ją reklamować jako zrównoważoną?
  2. Zobowiąż się do ciągłego doskonalenia. Nawet jeśli w Twojej firmie jest już coś, co jest zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, znajdź sposób, aby jeszcze bardziej udoskonalić swój system. Czy możesz zmniejszyć ilość odpadów lub zużycie energii? Zmniejszyć ilość opakowań? Częściowo przestawić się na energię odnawialną? Już samo posiadanie długoterminowego planu zrównoważonego rozwoju sprawi, że staniesz się bardziej atrakcyjnym dostawcą.
  3. Dowiedz się,jakie są cele Twoich klientów w zakresie zrównoważonego rozwoju i pomóż im je osiągnąć. Jeśli Twoi główni klienci mają szczególne wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem, jednym z najlepszych sposobów na zdobycie ich lojalności jest pomoc w ich pokonaniu. I nie ma nic złego w tworzeniu relacji dostawca-klient w celu realizacji własnych planów zrównoważonego rozwoju.
  4. Uporządkuj zarządzanie danymi środowiskowymi. Nie można wykazać, że jest się dostawcą dbającym o zrównoważony rozwój, jeśli nie ma się danych, które to potwierdzają.

Więcej na: http://opakowaniachemiczne.pl