11 wskazówek dotyczących konserwacji sprzętu laboratoryjnego

Jedną z najbardziej frustrujących rzeczy, jakie mogą się zdarzyć w laboratorium jest zabranie świeżo przygotowanych próbek do urządzenia i odkrycie, że jest ono uszkodzone. Okazy, odczynniki i czas są marnowane, co sprawia, że nikt - od studentów po kierowników laboratoriów i przełożonych - nie jest zadowolony. Dlatego tak ważna jest właściwa konserwacja sprzętu laboratoryjnego.

#1 - Przeczytaj instrukcję obsługi

Przed użyciem jakiegokolwiek sprzętu laboratoryjnego należy przeczytać jego instrukcję. Chociaż instrukcje te mogą nie być natychmiast dostępne w laboratorium - stara wirówka raczej nie będzie przechowywana z nienaruszoną instrukcją - warto poszukać ich w Internecie lub zadzwonić do producenta, aby je zdobyć. Zebranie listy tych instrukcji jest ważne zarówno przy rozwiązywaniu problemów, gdy coś pójdzie nie tak, jak i przy szkoleniu osób w zakresie obsługi maszyny. Nie trzeba też przelewać całej instrukcji; krótkie przeczytanie instrukcji jest dobrym sposobem na ocenienie, jak używać jej prawidłowo i potencjalnie odkryć opcje, o których nie wiedziałeś, że są dostępne.

#2 - Przeszkol się w tym zakresie

Szkolenie jest najlepszym sposobem, aby nauczyć się, jak prawidłowo korzystać z oprzyrządowania. Pamiętaj, że najłatwiejszym sposobem na uszkodzenie sprzętu jest jego niewłaściwe użytkowanie (każdy zna kogoś, kto nie do końca wyważył swoje probówki w ultrawirówce), a najpewniejszym sposobem na uniknięcie tego jest szkolenie z doświadczonym personelem. Nie traktuj szkolenia jako czegoś oczywistego; jeśli przeznaczyłeś na nie czas, postaraj się o odrobinę planowania eksperymentów i rozwiązywania problemów, zwłaszcza w przypadku urządzeń takich jak cytometry przepływowe i spektrometry masowe, które wymagają wielu kroków i regulacji w celu przetworzenia próbek.

#3 - Przeszkolenie innych

Częstym źródłem uszkodzeń sprzętu są naukowcy spoza Twojego laboratorium wykonujący eksperyment bez odpowiedniego przeszkolenia. W laboratoriach akademickich, gdzie sprzęt jest często współdzielony bez fizycznych granic, takie rzeczy mogą się regularnie zdarzać wirówkom, wagom, mikroskopom i innym wysokiej klasy systemom obrazowania i detekcji. Dlatego warto zainwestować w szkolenie nie tylko personelu własnego laboratorium, ale także aktywnie identyfikować i szkolić innych, którzy mogą chcieć korzystać z oprzyrządowania. Pomoże to uniknąć późniejszych sporów i niesnasek poprzez zapobieganie nieuprawnionemu i niewłaściwemu użyciu instrumentu przez personel pracujący poza laboratorium.

#4 - Czyszczenie po użyciu

Choć jest to zdroworozsądkowa taktyka utrzymywania swoich rzeczy w nieskazitelnym stanie, sprzątanie po sobie jest czasem pomijane w laboratorium. W przypadku sprzętu czyszczenie jest niezbędne, ponieważ zapobiega gromadzeniu się potencjalnie niebezpiecznych proszków i płynów, które mogłyby zatkać oprzyrządowanie. Co więcej, samo wykonywanie rutynowych porządków w laboratorium może ograniczyć gromadzenie się kurzu, który może powodować problemy, jeśli pozostanie w sprzęcie i wokół niego przez dłuższy czas.

#5 - Często sprawdzaj sprzęt

Problemy ze sprzętem nie zawsze są widoczne od razu. Bardzo ważne jest, aby przez cały rok fizycznie sprawdzać swoje instrumenty i w razie potrzeby przeprowadzać testy wydajności. Jest to szczególnie ważne w przypadku urządzeń, które nie są często używane, ponieważ będziesz w stanie rozwiązać potencjalne problemy zanim urządzenie będzie potrzebne do testów w przyszłości. Umowy konserwacyjne dla sprzętu o znaczeniu krytycznym, choć potencjalnie drogie, są zazwyczaj mądrą inwestycją.

#6 - Kalibracja

Kalibracja instrumentów i wykonywanie regularnych przeglądów zapobiegawczych pozwala utrzymać ich działanie w sposób jak najbardziej dokładny i precyzyjny. W przypadku instrumentów takich jak pipety warto poddawać je profesjonalnej kalibracji raz na 3 do 6 miesięcy. Jednakże, jak wspomniano powyżej, konieczne jest ciągłe monitorowanie ich dokładności poprzez testowanie ich przy użyciu czystej wody, wagi i naczynia wagowego (ilość wody nałożonej na pipetę powinna dać prawidłową wagę na wadze). Doskonałym sposobem na śledzenie rutynowej konserwacji i kalibracji jest stosowanie specjalnie zaprojektowanych etykiet, które umieszcza się na sprzęcie i rejestruje informacje o konserwacji. Etykiety te chronią również ręcznie napisane informacje przed przypadkowym rozlaniem i zapobiegają nieautoryzowanym modyfikacjom.

#7 - Odnowienie

Odnawianie sprzętu (tzn. rozbieranie go na części w celu wyczyszczenia i naprawy) ma swoje zalety, jeśli chodzi o konserwację. Daje możliwość sprawdzenia aktualnej jakości komponentów i określenia, czy któreś z nich wymagają wymiany lub naprawy. O wiele bardziej efektywne jest również czyszczenie instrumentu, gdy jest on rozebrany na części. Upewnij się tylko, że wiesz jak złożyć go z powrotem.

#8 - Rejestruj użycie sprzętu

Ważne jest, aby śledzić, kto używa sprzętu i co z nim robi, ponieważ identyfikacja źródła każdego problemu wymaga relacji z pierwszej ręki, jak to się stało i kiedy. Pozwoli to również ocenić, kiedy urządzenie wymaga regularnej kalibracji/konserwacji.

Dzienniki mogą być pisane ręcznie lub elektroniczne. W przypadku dzienników elektronicznych można wykorzystać system zarządzania informacją laboratoryjną (LIMS) do rejestrowania aktywności sprzętu laboratoryjnego, zapewniając niezawodną ścieżkę audytu, która uwzględnia wszystkie niezbędne informacje dotyczące urządzenia.

#9 - Skompletuj zestaw narzędzi do drobnych napraw

Podobnie jak w domu, warto mieć w laboratorium kilka dobrej jakości narzędzi do rozwiązywania drobnych problemów. Oto kilka, które mogą się przydać do drobnych napraw:

  • Śrubokręt wieloostrzowy
  • Zestaw kluczy imbusowych
  • Zestaw kluczy płaskich
  • Szczypce
  • Kleszcze
  • Szczoteczka do zębów
  • Smar do maszyn
  • Taśma klejąca
  • Taśma elektryczna
  • Superglue

#10 - Budowanie sprzętu i narzędzi za pomocą drukarki 3D

Wcześniej pisaliśmy o tym, jak Pierre Baillargeon ze Scripps Florida wykorzystuje drukarki 3D do projektowania nowego sprzętu, części i narzędzi. Drukarki 3D stały się stosunkowo tanie i proste w użyciu, a instrukcje i darmowe projekty jak zaprojektować wiele przydatnych gadżetów laboratoryjnych, w tym sprzęt taki jak niestandardowe uchwyty do płyt i zbiorniki, wszystkie wymienione są na GitHubie. Może to znacznie obniżyć cenę zakupu lub naprawy nowego sprzętu; za niską cenę 100 USD można nawet zrobić własną wytrząsarkę orbitalną. Drukarki te pozwalają również dostosować kształt części lub narzędzia, którego potrzebujesz, co ułatwia szybkie i skuteczne rozwiązywanie problemów.

#11 - Gdy wszystko inne zawiedzie, skontaktuj się z pomocą techniczną

Jeśli jest jakiś problem, którego po prostu nie możesz pokonać, nie ma wstydu w dzwonieniu do firmy, która wyprodukowała instrument, aby przyjechała go naprawić. Podobnie jak w przypadku konserwacji zapobiegawczej, poważnymi usterkami powinni zająć się profesjonaliści mający doświadczenie z danym instrumentem. Zadzwonienie do pomocy technicznej może również pozwolić na samodzielne rozwiązanie problemu przy pomocy wskazówek i podręcznego zestawu narzędzi.

LabTAG firmy GA International jest wiodącym producentem wysokowydajnych etykiet specjalistycznych i dostawcą rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach.i dostawcą rozwiązań identyfikacyjnych stosowanych w laboratoriach badawczych i medycznych oraz w placówkach służby zdrowia.